Ogłoszenia
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie uprzejmie informuje o wydaniu obwieszczenia zawiadamiającego o zamiarze przystąpienia do sporządzenia projektów zarządzeń zmieniających:
1) Zarządzenie nr 12 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Liwca PLB140002 (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 3825, z późn. zm.);
2) Zarządzenie nr 14 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka PLH140032 (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 3827, z późn. zm.);
3) Zarządzenie nr 17 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Kostrzynia PLB140009 (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 3830, z późn. zm.);
4) Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 22 września
2017 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Łąki Kazuńskie PLH140048 (Dz. Urz. Woj. Maz. Poz. 8156).
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie informuje, iż w terminie 14 dni od
dnia publicznego ogłoszenia niniejszego obwieszczenia zainteresowane osoby lub instytucje mogą zapoznać się z założeniami do projektów zarządzeń zmieniających zarządzenia w sprawie ustanowienia ww. planów zadań ochronnych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, pod adresem: http://bip.warszawa.rdos.gov.pl/obwieszczenia-izawiadomienia
oraz w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przy
ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa. Uwagi i wnioski można składać w formie pisemnej, ustnej do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797), w terminie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia niniejszego obwieszczenia, za pośrednictwem skrzynki podawczej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, w Kancelarii Urzędu przy ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 lub drogą elektroniczną
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uprzejmie informuję, że na podstawie art. 112 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, na gruntach leśnych, nieleśnych i wodach wszystkich form własności na terenie całego kraju, w roku 2021 roku, będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach kolejnego cyklu (lata 2020-2021) Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) i finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie jest realizowane w ramach 3 projektów:
- „Monitoring gatunków zwierząt z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, lata 2020-2022”, którego wykonawcą od października 2020 r. jest Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- „Monitoring gatunków roślin z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 2021 roku”, którego wykonawcą od marca 2021 r. jest firma KRAMEKO Sp. z o.o.,
- „Monitoring siedlisk przyrodniczych z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 2021 roku”, którego wykonawcą od kwietnia 2021 r. jest konsorcjum złożone z następujących podmiotów: Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Środowiska PIB, TAXUS IT Sp. z o.o.
Zakres monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych objętych umowami wraz z liczbą przewidzianych do monitoringu stanowisk dostępny jest pod adresem:
http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/zakres/2020-2021.
Natomiast lista stanowisk zaplanowanych do monitorowania w latach 2020-2021 wraz z przybliżoną lokalizacją dostępna jest na stronie:
http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/lokalizacja-stanowisk
Szczegółowych informacji o lokalizacji stanowisk wskazanych do monitoringu w poszczególnych umowach mogą udzielić:
- p. Monika Zajączkowska, , tel. 22 574 27 08 – monitoring gatunków zwierząt,
- p. Barbara Albiniak, , tel. 22 574 27 05 – monitoring gatunków roślin,
- p. Iwona Müller, , tel. 22 574 27 07 – monitoring siedlisk przyrodniczych.
Uprzejmie informuję, iż jednocześnie w ramach odrębnego zadania PMŚ na zlecenie GIOŚ rozpoczęto realizację trzech części projektu pt. „Monitoring gatunków i siedlisk morskich w latach 2020-2022:
- część I — ssaki morskie — gatunki fok”, od czerwca 2020 roku, którego wykonawcą jest firma biomm.pl,
- część II — minogi, ryby i siedliska morskie”, od lipca 2020 roku, którego wykonawcą jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
- część III ssaki morskie – morświn”, którego wykonawcą jest firma SUBNEA Sp. z o.o.
Szczegółowych informacji o zadaniu PMŚ w zakresie poszczególnych umów mogą udzielić:
- p. Magdalena Kamińska, , tel. 22 574 27 27 – monitoring gatunków ssaków, foki i morświn,
- p. Edyta Jurkiewicz-Gruszecka, – monitoring minogów, ryb i siedlisk morskich.
Ponadto, w latach 2021-2022 w ramach zadania „Monitoring ptaków z uwzględnieniem obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, lata 2021-2022”, kontynuowany będzie Monitoring Ptaków Polski. Wykonawcą zadania jest konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Szczegółowych informacji na temat projektu może udzielić:
- p. Dorota Łukasik, , tel. 22 547 27 06.
Informacje o projekcie dostępne są również na stronie internetowej Monitoringu Ptaków Polski, pod adresem: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/,. Natomiast wyniki wszystkich badań realizowanych w ramach Monitoringu Ptaków Polski są udostępnione na regularnie aktualizowanym portalu mapowym dostępnym pod adresem: http://monitoringptakow.gios.gov.pl/PM-GIS.
W związku z realizacją wyżej wymienionych zadań, zwracam się z uprzejmą prośbą o poinformowanie właściwych służb oraz właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o pracach związanych z wykonywaniem prac w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, w celu umożliwienia osobom upoważnionym przez poszczególnych Wykonawców do wykonania obserwacji i pomiarów na stałych powierzchniach obserwacyjnych. Proszę również o życzliwe potraktowanie i udzielenie ewentualnej pomocy wykonawcom monitoringu, w tym związanych z otrzymaniem zezwoleń niezbędnych do przeprowadzenia badań monitoringowych.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii prowadzi kampanię informacyjną „Nie dla ASF! 5 podstawowych zasad, które pomogą uchronić Twoje stado przed ASF” mającą na celu wzmocnienie ochrony gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną przed wniknięciem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
5 podstawowych zasad, która pomogą uchronić Twoje stado przed ASF:
- Skutecznie zabezpiecz swoje gospodarstwo – budynki, w których utrzymywane są świnie, przetrzymywana jest pasza i ściółka muszą być ogrodzone.
- Ustal plan zabezpieczenia biologicznego swojego gospodarstwa uwzględniający:
- drogi komunikacyjne w gospodarstwie,
- procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektów, środków transportu, wyposażenia oraz higieny personelu,
- kwarantannę dla nowo wprowadzonych świń min. 15 dni,
- Pamiętaj o zabezpieczaniu i odpowiednim utrzymaniu mat/niecek dezynfekcyjnych na terenie swojego gospodarstwa.
- Przestrzegaj zakazu wstępu na teren swojego gospodarstwa nieupoważnionych osób i środków transportu.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania podczas wizyt:
- podmiotów dostarczających paszę,
- podmiotów dostarczających ściółkę,
- podmiotów odbierających padlinę,
- osób zatrudnionych w gospodarstwie,
- osób z zewnątrz wykonujących usługi napraw, remontów, wizyt lekarskich itd.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem