Wymagane dokumenty - osoby małoletnie
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem
Wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej
Złożenie wniosku o wydanie paszportu jest możliwe po uprzedniej rezerwacji terminu wizyty. Wnioskodawca nie wypełnia papierowego wniosku paszportowego.
Wnioskować o wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej możesz:
- osobiście w urzędzie
- elektronicznie - dla dziecka poniżej 12 roku
W celu złożenia wniosku w formie elektronicznej wejdź na stronę internetową: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
Wnioskować można w każdym punkcie paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania/zamieszkania, z zastrzeżeniem, że w tym samym punkcie paszport będzie odbierany, natomiast za granicą w placówkach konsularnych.
Wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej następuje na wniosek matki i ojca, lub opiekunów prawnych lub kuratora, zwanych dalej wnioskodawcą.
W punkcie paszportowym wymagana jest obecność obydwojga rodziców (wyjątki od zasady opisano poniżej) lub opiekunów prawnych lub kuratora oraz osoby małoletniej, która ukończyła 5 lat. Dziecido 5 roku życia nie muszą być obecne w punkcie paszportowym.
Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie przy wydawaniu dokumentu, jeśli wniosek o paszport był składany online.
Wymagane dokumenty
- Ważny dowód osobisty lub dokument paszportowy wnioskodawcy, o ile został wydany.
- Ważny dokument paszportowy osoby małoletniej lub dowód osobisty, o ile został wydany.
- Kolorową fotografię paszportową osoby małoletniej, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Fotografia paszportowa - wymogi. - Wydane przez sąd oryginały dokumentów potwierdzających uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby małoletniej - w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora.
- Potwierdzenie w formie papierowej opłaty paszportowej na rachunek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
- Dokument potwierdzający prawo do uiszczenia obniżonej opłaty w przypadku małoletnich posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny.
- Zgodę matki i ojca bądź opiekuna prawnego osoby małoletniej na wydanie dokumentu paszportowego (która stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego).
Wyjątki:
- Zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo, których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona
w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego. Należy wówczas przedłożyć oryginał dokumentu potwierdzający pozbawianie, zawieszenie lub ograniczenie władzy w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego. - W przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje oryginał orzeczenia sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Orzeczenie sądu rodzinnego stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego.
- W przypadku zgonu jednego z rodziców należy przedłożyć oryginał aktu zgonu.
- W przypadku nieustalonego ojcostwa należy przedłożyć oryginał aktualnego odpisu zupełnego aktu urodzenia.
Zgodę wyraża się w jeden z poniższych sposobów:
- Na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego sporządzonym przez pracownika punktu paszportowego, składając podpisy przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego;
- Na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym podpisem, którego własnoręczność poświadczył organ paszportowy lub notariusz;
- Na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Zgoda rodzica powinno zawierać sformułowanie "wyrażam zgodę na wydanie dokumentu paszportowego mojemu dziecku..." oraz:
- imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia oraz serię i numer ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby wyrażającej zgodę;
- imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia osoby małoletniej, której dotyczy wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;
- w przypadku zgody elektronicznej wskazanie miejsca składania wniosku np. "wniosek paszportowy zostanie złożony w punkcie paszportowym ...".
Jeżeli jeden z rodziców nie może być obecny przy składaniu wniosku może wyrazić zgodę na wydanie paszportu onlineWyraź zgodę na wydanie paszportu - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Elektroniczną zgodę należy przekazać do urzędu wojewódzkiego, w którym będzie składany wniosek paszportowy
Dla wniosków składanych w Terenowym Punkcie Paszportowy w Mińsku Mazowieckim zgodę elektroniczną należy przesłać na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: /t6j4ljd68r/skrytka
Od każdej osoby składającej wniosek o wydanie paszportu, która ukończyła 12 lat pobierane są odciski palców, po jednym z każdej dłoni.
Ważność paszportu:
Paszport jest ważny przez okres:
- 10 lat od daty jego wydania dla dzieci od 12 roku życia,
- 5 lat od daty jego wydania dla dzieci, które nie ukończyło 12 roku życia.
Odbiór paszportu
Odbioru dokumentu paszportowego małoletniego dokonuje matka lub ojciec, opiekun prawny lub kurator.
Jeśli wniosek o paszport był składany online to dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie przy wydawaniu dokumentu.
Jeśli odbierasz paszport dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej zabierz koniecznie swój ważny dowód osobisty lub paszport.
Czas oczekiwania
- Maksymalny czas oczekiwania na dokument wynosi 30 dni.
- Informację na temat etapu realizacji personalizacji paszportu można sprawdzić na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy.
- Do odbioru dokumentu paszportowego wnioskodawca okazuje dowód osobisty lub aktualny paszport oraz potwierdzenie złożenia wniosku paszportowego.
Paszport tymczasowy
W przypadku ubiegania się o paszport tymczasowy lub paszport, o którym mowa w art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające spełnienie ustawowych przesłanek. Dodatkowe informacje
mObywatel
Więcej informacji znajdziesz pod linkiem: Gdzie skorzystasz z dokumentu mObywatel? - mObywatel w aplikacji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem