Wymagane dokumenty - osoby małoletnie
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem
Wydanie dokumentu paszportowego dla osoby małoletniej następuje na wniosek matki, ojca, opiekunów prawnych lub kuratora, zwanych dalej wnioskodawcą.
Wnioskować można w każdym punkcie paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania/zamieszkania, z zastrzeżeniem, że w tym samym punkcie paszport będzie odbierany, natomiast za granicą w placówkach konsularnych.
W punkcie paszportowym wymagana jest obecność matki, ojca lub opiekunów prawnych/kuratora oraz osoby małoletniej, która ukończyła 5 lat – dzieci do 5 roku życia nie muszą być obecne.
Odbioru dokumentu paszportowego małoletniego dokonuje matka/ojciec/opiekun prawny/kurator.
Matka i ojciec/opiekunowie prawni wyrażają zgodę na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej na wniosku elektronicznym sporządzonym przez pracownika punktu paszportowego, składając podpisy przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego.
Paszport jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania, zaś wydany dziecku, które nie ukończyło 12 roku życia jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
Wnioskodawca przedkłada:
- Ważny dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy wnioskodawcy, o ile został wydany.
- Ważny dokument paszportowy osoby małoletniej lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany.
- Kolorową fotografię paszportową osoby małoletniej, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Fotografia paszportowa
Fotografia przedkładana do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego:
- ma wymiary 35 x 45 mm,
- jest wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem,
- ma dobrą ostrość,
- odwzorowuje naturalny kolor skóry;
- obejmuje wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii;
- przedstawia osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie,
- odzwierciedla w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.
Wzór zdjęcia: https://www.gov.pl/attachment/6d6870e4-ac3e-4aa2-b2f5-a11ccca49858
Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku
o wydanie dokumentu paszportowego.
Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami.
Wyjątki
- Osoba z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją
w okularach z ciemnymi szkłami - wymagane przedłożenie orzeczenia
o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. - Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – wymagane przedłożenie zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fotografia dziecka do 5 roku życia, osoby, która posiada orzeczenie
o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oraz osoby, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii określonych w pkt 3 (osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice), może nie spełniać tych wymogów. - Osoba może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub wypadku.
W przypadku przedłożenia fotografii, która nie spełnia określonych przepisami ustawy wymogów, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego nie zostanie przyjęty - art. 45 ustawy o dokumentach paszportowych.
- Wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku
w imieniu osoby małoletniej - w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora. - Dowód uiszczenia opłaty paszportowej na rachunek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
Po złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego wniesiona opłata za paszport lub paszport tymczasowy nie podlega zwrotowi.
- Zgodę matki i ojca bądź opiekuna prawnego osoby małoletniej na wydanie dokumentu paszportowego (która stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego)
Wyjątki
- zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego (należy przedłożyć dokument potwierdzający pozbawianie, zawieszenie lub ograniczenie władzy w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego).
- w przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (orzeczenie sądu rodzinnego stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego).
- w przypadku zgonu jednego z rodziców należy przedłożyć akt zgonu.
- w przypadku nieustalonego ojcostwa należy przedłożyć aktualny odpis zupełnego aktu urodzenia.
Zgodę wyraża się w jeden z poniższych sposobów:
- na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (z podpisem dokonywanym przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego),
- na piśmie utrwalonym w postaci papierowej (opatrzonym podpisem, którego własnoręczność poświadczył organ paszportowy lub notariusz);
- na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Oświadczenie rodzica powinno zawierać sformułowanie "wyrażam zgodę na wydanie dokumentu paszportowego mojemu dziecku..." oraz:
- imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia oraz serię i numer ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby wyrażającej zgodę;
- imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL - datę urodzenia osoby małoletniej, której dotyczy wniosek
o wydanie dokumentu paszportowego;- wskazanie miejsca składania wniosku np. "wniosek paszportowy zostanie złożony w punkcie paszportowym...." – w przypadku zgody elektronicznej.
-
Elektroniczną zgodę należy przekazać do urzędu wojewódzkiego, w którym będzie składany wniosek paszportowy. Zgodę należy przekazać tylko w przypadku składania wniosku paszportowego przez drugiego rodzica/opiekuna prawnego. Nie należy przesyłać elektronicznej zgody "na zapas". Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: /t6j4ljd68r/skrytka
W przypadku ubiegania się o paszport tymczasowy lub paszport, o którym mowa w art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające spełnienie ustawowych przesłanek.
Dodatkowe informacje
Paszport tymczasowy w kraju
Paszport tymczasowy wydaje się w nagłych przypadkach:
- na powrót do miejsca stałego pobytu,
- związanych z chorobą,
- związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
- związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
- związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub w razie konieczności zapewnienia tym osobom opieki w sytuacji, w sytuacji nagłego wyjazdu rodzica/opiekuna związanego z prowadzoną działalnością zawodową;
Należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wystąpienie nagłych okoliczności, o których mowa powyżej.
Paszport tymczasowy wydaje się również osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy.
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł
Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez
365 dni od daty jego wydania.
Przesłanki dysponowania dwoma ważnymi dokumentami paszportowymi - drugi paszport – art. 46 ustawy o dokumentach paszportowych
Tej samej osobie może zostać wydany drugi paszport w wyjątkowych przypadkach, w szczególności uzasadnionych:
- względami ochrony jej życia i zdrowia,
- poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej lub zawodowej,
- posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, uniemożliwiających lub znacznie utrudniających jej wjazd na terytorium innego państwa, - względami bezpieczeństwa państwa po uprawdopodobnieniu tych okoliczności.
Opłata za wydanie drugiego paszportu – 280 zł
Drugi paszport jest ważny przez 3 lata od jego wydania.
i dokument potwierdzający prawo do uiszczenia obniżonej opłaty w przypadku małoletnich posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem