Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku, przed udzieleniem porady, składa do Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim oświadczenie i informacje wymagane od podmiotów ubiegających się o udzielenie pomocy publicznej (pomoc de minimis - formularze dokumentów dostępne do pobrania poniżej). Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą dodatkowo składa w punkcie oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przed udzieleniem nieodpłatnej pomocy prawnej można zażądać od osoby uprawnionej okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość.
ZAPISY NA PORADY:
REJESTRACJA INTERNETOWA - np.ms.gov.pl:
REJESTRACJA TELEFONICZNA:
25/756-40-77 (od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim: pon., wt., czw.: 8.00-16.00, śr.: 8.00-17.00, pt.: 8.00-15.00)
REJESTRACJA MAILOWA:
(prosimy o podanie w mailu preferowanego miejsca, dnia i godziny wizyty, wynikających z harmonogramu dyżurów wybranego punktu. Nie należy wysyłać żadnych dokumentów dotyczących sprawy, będącej przedmiotem porady, ani opisywać sprawy!)
OGŁOSZENIE
INFORMUJEMY, ŻE W DNIU 20 WRZEŚNIA DYŻUR NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W DOBREM ODBĘDZIE SIĘ W GODZINACH 11.00 - 15.00.
- WYKAZ PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO W POWIECIE MIŃSKIM W 2023 R. WG LOKALIZACJI
- SPECJALIZACJE DYŻURÓW W 2023 R.
- INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z POLUBOWNYCH METOD ROZWIĄZYWANIA SPORÓW ORAZ KORZYŚCIACH Z TEGO WYNIKAJĄCYCH
- INFORMACJA O ZASADACH I ZAKRESIE UDZIELANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, ŚWIADCZENIA NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO ORAZ NIEODPŁATNEJ MEDIACJI
- INFORMATOR O DOSTĘPIE DO NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO I NIEODPŁATNEJ MEDIACJI (2023 R.)
- KATEGORIE SPRAW, W KTÓRYCH MOŻNA OTRZYMAĆ NIEODPŁATNĄ PORADĘ PRAWNĄ LUB OBYWATELSKĄ
- KARTA INFORMACYJNA PORADNICTWA - NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- KARTA INFORMACYJNA PORADNICTWA - NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE
WZÓR OŚWIADCZENIA DO POBRANIA:
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA DLA OSÓB PROWADZĄCYCH JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ NIEZATRUDNIAJĄCĄ INNYCH OSÓB W CIĄGU OSTATNIEGO ROKU
Nieodpłatna pomoc prawna skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest pomocą de minimis, a zatem podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 708 ).
Podmiot ubiegający się o pomoc – przed udzieleniem pomocy – przedstawia:
1. wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis i zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych,
albo:
- oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie,
- oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie
(wzór oświadczeń stanowi załącznik nr 1);
2. informacje niezbędne do udzielenia pomocy, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. 2010 Nr 53, poz. 311), dotyczące w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Załącznik nr 1- wzór oświadczenia beneficjenta
Załącznik nr 2 - wzór formularza informacji
Załącznik nr 3 - instrukcja wypełnienia tabeli w cz. D informacji
Po udzieleniu pomocy beneficjentowi wydawane jest zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis. Dane beneficjentów korzystających z pomocy de minimis (NIP, nazwa, podstawa prawna udzielenia pomocy, dzień udzielenia pomocy, wielkość przedsiębiorcy, adres, rodzaj prowadzonej działalności, wartość pomocy, forma oraz przeznaczenie pomocy) są publikowane na stronie internetowej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wzór zaświadczenia dla beneficjenta o udzielonej pomocy
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
OSOBA ZE ZNACZNĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, KTÓRA NIE MOŻE STAWIĆ SIĘ W PUNKCIE OSOBIŚCIE ORAZ OSOBA DOŚWIADCZAJĄCA TRUDNOŚCI W KOMUNIKOWANIU SIĘ, O KTÓREJ MOWA W USTAWIE Z DNIA 19 SIERPNIA 2011 R. O JĘZYKU MIGOWYM I INNYCH ŚRODKACH KOMUNIKOWANIA SIĘ (DZ. U. Z 2017 R. POZ. 1824)
może również zgłosić uzasadnioną potrzebę komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. W uzasadnionych przypadkach, porada może być udzielona poza punktem, np. w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Zgłoszenia dokonuje się poprzez złożenie staroście oświadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających (oraz dostępnych tej osobie środków porozumiewania się na odległość). Zgłoszenie można złożyć w wersji papierowej na adres:
Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, ul. T. Kościuszki 3, 05-300 Mińsk Mazowiecki
lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim dostępnej na stronie www.powiatminski.pl.
Zapisać można się również przez stronę internetową: np.ms.gov.pl
Po otrzymaniu zgłoszenia Starosta przesyła drogą elektroniczną oświadczenie i dane kontaktowe osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, która porozumiewa się z osobą niepełnosprawną w umówionym terminie.
ZOBACZ:
KOORDYNATOR DS DOSTĘPNOŚCI FUNDACJI INTER VIVOS
W szczególnych przypadkach pomoc prawna może być udzielona zdalnie za pośrednictwem numeru telefonu: 574 826 223 w godz. 8.00-16.00 lub mail: (odpowiedzi na zapytania mail udzielane są w terminie do 3 dni roboczych od daty otrzymania wiadomości).
Fundacja Inter Vivos z siedziba w Warszawie informuje, iż udzielenie zdalnej nieodpłatnej porady prawnej nie wymaga udostępnienia danych osobowych. Porada prawna udzielana jest w oparciu o informacje udostępnione przez osobę korzystającą z porady. Osobę korzystającą z porady prawnej obciąża obowiązek przedstawienia wszystkich informacji i materiałów związanych z kierowanym zapytaniem prawnym, zaś skutki jakichkolwiek zaniechań w tym zakresie nie powodują ani odpowiedzialności Fundacji, ani współpracujących z nią prawników. Ponadto, korzystając z nieodpłatnej porady prawnej osoba uprawniona oświadcza, iż wyraża zgodę na przekazanie Starostwu Powiatowemu w Mińsku Mazowieckim informacji dotyczących: dziedziny prawa, kategorii sprawy, informacji o formie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, anonimowego opisu sprawy oraz anonimowego opisu udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej, przy czym ewidencja ww. informacji będzie realizowana w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej i właściwych aktów wykonawczych, w brzemieniu obowiązującym w dacie udzielenia porady.
STRONA FUNDACJI INTER VIVOS DOTYCZĄCA REALIZACJI ZADANIA W 2023 R.
https://www.fundacjaiv.pl/powiat-minski-2023
PROFIL NA PORTALU FACEBOOK DOTYZĄCY ZADANIA W 2023 R.
POWIAT MINSKI - DARMOWA POMOC PRAWNA
https://www.facebook.com/profile.php?id=100089124222473
INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY PRZEBYWAJĄCYCH W POWIECIE MIŃSKIM
Dzięki uprzejmości Fundacji Inter Vivos publikujemy tłumaczenie treści oświadczenia, które składają osoby korzystające z nieodpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się w języku polskim, tłumaczenie stanowi materiał pomocniczy, ułatwiający osobom posługującym się językiem ukraińskim zrozumienie formalności związanych z korzystaniem nieodpłatnej pomocy prawnej:
PORADNIK PRAWNY FUNDACJI INTER VIVOS DLA OBYWATELI UKRAINY „WITAJ W POLSCE!” - ЮРИДИЧНИЙ ДОВІДНИК ФОНДУ «INTER VIVOS» ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ «ВІТАЄМО У ПОЛЬЩІ!»
ZAPRASZAMY DO PRZEKAZYWANIA OPINII O UDZIELONEJ PANU/PANI PORADZIE:
Po udzieleniu porady, prawnik lub doradca obywatelski ma obowiązek przekazać Pani/Panu ankietę dotyczącą jakości udzielonej porady. Zachęcamy do składania swoich uwag i opinii o udzielonej poradzie. Opinia posłuży analizie i sformułowaniu wniosków na temat działalności punktu. Wypełnioną ankietę wrzuca się do urny znajdującej się w punkcie.
Można ją również przekazać bezpośrednio do Starostwa Powiatowego, w wersji papierowej lub elektronicznej na adres: lub telefonicznie: 25/756-40-77 w terminie do 10 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpiło udzielenie porady.
POBIERZ: FORMULARZ OPINII
(Do wyrażenia opinii o poradzie niezbędne jest podanie daty porady, miejscowości, w której znajduje się punkt oraz nazwiska prawnika, który jej udzielił).
Osoby, które zapisywały się samodzielnie przez system zapisów, dostepny na stronie np.ms.gov.pl mogą podczas zapisu podać swój adres mailowy, na który otrzymają potwierdzenie wizyty oraz link do karty B, pozwalający wypełnić ją i złożyć elektronicznie.
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA W POWIECIE MIŃSKIM
LISTA, O KTÓREJ MOWA W ART. 8A UST. 1 PKT 1 I 2 USTAWY O NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNYM PORADNICTWIE OBYWATELSKIM ORAZ EDUKACJI PRAWNEJ
CZĘŚĆ I
- PORADNICTWO RODZINNE
- PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE I PEDAGOGICZNE
- POMOC SPOŁECZNA
- ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I INNYCH UZALEŻNIEŃ
- PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE
- INTERWENCJA KRYZYSOWA
- PORADNICTWO DLA OSÓB BEZROBOTNYCH
- PRAWO KONSUMENCKIE
- PRAWA DZIECKA
- PRAWA PACJENTA, OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO PODATKOWE
- PORADNICTWO DLA OSÓB BĘDĄCYCH W SPORZE Z PODMIOTAMI RYNKU FINANSOWEGO
- INNE
CZĘŚĆ II
ZOBACZ: STATYSTYKI PORAD W POWIECIE MIŃSKIM
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z MATERIAŁÓW PRZYGOTOWANYCH W RAMACH ZADAŃ Z ZAKRESU EDUKACJI PRAWNEJ:
Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: NP.MS.GOV.PL
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt z Urzędem